Termohigrometr

Kategoria: Blog

hum

Termohigrometry to specjalistyczna grupa przyrządów, wykorzystywanych do jednoczesnego mierzenia, zarówno temperatury, jak i wilgotności względnej. Obecnie czujniki wilgotności i temperatury zintegrowane są z pozostałą częścią układu pomiarowego, a co za tym idzie – montuje się je w jednej obudowie. Co warto wiedzieć na temat termohigrometrów? Zapraszamy do uważnej lektury naszego artykułu.

Termohigrometry przenośne

Większość dostępnych na rynku przenośnych termohigrometrów posiada wbudowaną funkcję, która pozwala na precyzyjne określenie tzw. punktu rosy. Ponadto wyposażone są także w szereg funkcji mających na celu pomiar wielkości nieelektrycznych, oraz przepływu powietrza i ciśnienia. Należy pamiętać, że do prawidłowego wykonania pomiaru temperatury i wilgotności konieczne jest przeznaczenie odpowiedniego okresu w czasie pozwalającym na ustabilizowanie się warunków pomiarowych. Czas ten zależny jest przede wszystkim od pory roku i trwać może od kilku do kilkudziesięciu minut.

Termohigrometry stacjonarne

Olbrzymią grupę produktów tworzą termohigrometry stacjonarne. Ich cechą charakterystyczną jest wąski zakres pomiaru temperatury. Dużą część produktów tego typu tworzą również termohigrometry z wbudowaną funkcją zapamiętywania wartości – zarówno minimalnej, jak i maksymalnej. Jako przykład urządzeń, posiadających bardziej rozwinięte funkcje, można podać te, które mają możliwość precyzyjnej rejestracji wyników.

Przenośne rejestratory temperatury i wilgotności

Odrębną grupę urządzeń służących do pomiarów temperatury i wilgotności stanowią przenośne rejestratory. Ich cechami charakterystycznymi są stosunkowo małe rozmiary, długi czas pracy na jednej baterii i rejestracja wyników w pamięci nieulotnej. Takie rejestratory posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą być one wykorzystywane zarówno do mierzenia, jak i ciągłej rejestracji parametrów, nawet w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie.