Jak wygląda technika złocenia szlagmetalem?

Kategoria: Blog

technika złocenia szlagmetalem

Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale płatkami szlagmetalu, można pozłacać niemal każdą powierzchnie-począwszy od metalu, szkła, tynku a na płótnie kończąc. Trzeba jednak pamiętać, aby wcześniej odpowiednio ją oczyścić, wypolerować oraz pokryć specjalną farbą podkładową w kolorze puzoli lub czerwonej ochry. Trzeba zaznaczyć, że dobór odpowiedniego koloru podłoża sprawia, że płatki mają ładny i ciepły odcień oraz niweluje niewielkie pęknięcia, które mogą powstać na skutek naklejania szlagmetali. Co robić dalej? Zapraszamy do uważnej lektury naszego bloga.

Krok drugi

Kolejny krok polega na zaizolowaniu powierzchni. W tym celu można użyć szelaku lub jakiegokolwiek innego, szybkoschnącego, lakieru z połyskiem, np. lakieru akrylowego. Dzięki temu nie tylko zapobiegniemy zbyt szybkiemu wchłanianiu się misktionu w podłoże, ale również zapewnimy mu idealną gładkość. Należy zaznaczyć, że im gładszą powierzchnię otrzymamy, tym lepszy uzyskamy efekt metalicznego połysku.

Krok trzeci

Na osuszoną powierzchnię należy nałożyć niewielką warstwę specjalnego kleju akrylowego. Trzeba jednak uważać, aby nie utworzyły się zacieki, ponieważ są one bardzo widoczne. Po czterdziestu pięciu minutach, przycięte płatki szlagmetalu, powinny zostać nałożone, a następnie delikatnie wygładzone pędzlem.

Krok czwarty

Płatki należy położyć na zakładkę. Jeżeli po wyschnięciu okaże się, że przesadziliśmy z ilością szlagmetalu, to należy wykruszyć go pędzlem. Co ważne, po przyklejeniu nie należy dotykać płatków palcami, ponieważ w ten sposób łatwo zatłuszczyć powierzchnię. Godzinę po aplikacji ostatniego płatka można rozpocząć wyrównywanie i usuwanie nadmiaru nałożonych elementów.

Krok piąty

Pamiętajmy o zabezpieczeniu pozłoconej powierzchni. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się werniksy lub szelaki. Wpływ na to ma fakt, że szlagmetal wchodzi w reakcję z powietrzem.