Złoto kosmetyczne – zastosowanie i właściwości

Kategoria: Blog

Złoto od wieków doceniane było nie tylko jako metal szlachetny używany do produkcji biżuterii, ale również składnik preparatów o właściwościach pielęgnacyjnych, a nawet leczniczych. W starożytnym Egipcie używane było jako środek przyspieszający procesy gojenia. Już ponad 2 tysiące lat przed naszą erą w Chinach powszechnie wykorzystywano złoto do leczenia różnorodnych chorób. W Japonii przed wiekami stosowano je w preparatach do wybielania skóry i spowalniania procesów starzenia. Współcześnie przeprowadzono wiele badań klinicznych potwierdzających wyjątkowe właściwości złota, które stanowi istotny składnik wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, w tym m.in. balsamów, toników, kremów, oliwek do masażu itd.

Jak działa złoto kosmetyczne?

  • Nawilża skórę. Złoto kosmetyczne wykazuje bardzo silne właściwości nawilżające, odżywiające i regenerujące. Jest szczególnie zalecane w przypadku skóry przesuszonej i zniszczonej przez działanie promieni UV. Co ważne, sprawdzi się też u osób ze skórą wrażliwą czy alergiczną.
  • Działa odmładzająco. Złoto wykazuje zdolność do pobudzania fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyczny. Regularne stosowanie kosmetyków ze złotem może skutecznie poprawiać jędrność i napięcie skórę, redukując zmarszczki i przeciwdziałając ich powstawaniu.
  • Łagodzi podrażnienia, opuchnięcia i obrzęki. Złoto działa regenerująco, dlatego sprawdza się w przypadku skóry podrażnionej. Przyspiesza wzrost komórek w warstwie podstawnej naskórka, odżywiając tym samym włókna białek. Skutecznie pomaga w pozbyciu się obrzęków i cieni pod oczami, stąd też bardzo często jest składnikiem kremów pod oczy.
  • Rozświetla skórę i redukuje przebarwienia. Kosmetyki ze złotem pomagają przywrócić skórze naturalny, promienny koloryt. Ułatwiają walkę z nieestetycznymi przebarwieniami i plamami, ponieważ hamują wydzielanie melaniny, co zostało potwierdzone badaniami klinicznymi. Preparaty zawierające złoto są też polecane osobom, których skóra jest szara, ziemista i zmęczona. Złoto rozświetla skórę, więc bardzo często stanowi istotny składnik baz pod makijaż, podkładów, pudrów.
  • Działa ochronnie na skórę. Kosmetyki zawierające w swoim składzie złoto skutecznie zabezpieczają skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i zanieczyszczeń.
  • Stanowi nośnik innych substancji czynnych. Oznacza to, że przyspiesza przenikanie w głąb skóry innych składników, korzystnie wpływających na urodę, takich jak np. witamina C czy E.
  • Wykazuje działanie antybakteryjne. Badania potwierdziły, że złoto kosmetyczne wykazuje właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i antyseptyczne, dlatego też może pomóc w walce z trądzikiem, wypryskami czy zaskórnikami.